منوعات

ما هي فوائد الرياضة قبل الفطور في رمضان

nedir Ramazan ayında kahvaltı öncesi sporun faydaları Fiziksel ve psikolojik sağlık üzerindeki büyük önemi nedeniyle egzersizin sosyal bir alışkanlık ve sağlıklı bir yaşam tarzı olarak kabul edildiği yerlerde, doktorlar ve beslenme uzmanları sağlıklı ve dengeli bir durumu sürdürmek için her zaman egzersiz yapmayı önerdiğinden ve bu makalede cevap olacaktır. Ramazan ayında kahvaltıdan önce egzersiz yapmanın faydaları nelerdir sorusuna, Ramazan ayında egzersiz yapmanın tehlikeleri, Ramazan ayında egzersizden kaçınılması gereken durumlar ve Ramazan ayında egzersiz yapmanıza yardımcı olacak tavsiyeler ile ilgili tartışmalara da değinilmiştir.


Ramazanda egzersiz yapmak için en iyi zaman

Ramazan ayı boyunca iyi havalandırılan bir yerde kahvaltıdan hemen önce ve 60 dakikayı geçmeyen bir süre veya iftar saatinden iki ila üç saat sonra, bu dönemde olduğu gibi egzersiz yapmak en iyisidir. Besinleri sindirme sürecini tamamlamış olacak ve dikkat edilmelidir ki vücudun gıdalardan aldığı enerji oranının azalması nedeniyle açlık sırasında zayıflar, bu nedenle yaparak vücudun aktif kalması tavsiye edilir. Yürüme, hafif ağırlık kaldırma ve esneme gibi düşük yoğunluklu egzersizler veya ağır ağırlık kaldırmak veya spor salonuna gitmek veya Koşmak yerine vücut yorgunluğunu ve rahatlamayı azaltmaya yardımcı olan yoga pratiği.

Orta veya yüksek yoğunluklu egzersizler yapan sporcular veya kişiler, doğrudan kahvaltıdan önce düzenli olarak egzersiz yapıp egzersizden hemen sonra vücudu nemlendirmeye özen göstererek, sıvı ve besin miktarını değiştirmek için yavaş yemek yiyebilirler ve ayrıca egzersiz yapabilirler. 2008’de ISN haber dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, Kahvaltıdan sonra bir veya iki saatliğine, sporcular kategorisinin oruç sırasında egzersiz yoğunluğunu kademeli olarak artırmasının tavsiye edildiğine işaret ediyor; Özellikle Ramazan ayının ilk haftasında, daha sonraki oruç haftalarında egzersiz yoğunluğunu kademeli olarak artırmak için çalışın.

Ayrıca izle:

Ramazan ayında kahvaltı öncesi sporun faydaları

Hiç şüphe yok ki, sürekli oruç sırasında egzersiz yapmak belli bir tehlike arz eder, çünkü oruç sırasında vücutta su kaybına neden olan enerji ve sıvı eksikliği vardır ve vücut, hücrelerin ve hücrelerin çökmesine yol açabilecek baskılara girer. Spor yoluyla yapılan vücutta hasar. 8-10 saatlik açlık, karaciğerdeki glikojen miktarı azalır ve kaslardaki miktarı yaklaşık% 50 azalır. aminoasitlerin şekere dönüşümü Ramazan ayında aç karnına ve 8-10 saat aç kaldıktan sonra egzersiz yapmak vücuttaki proteinler üzerinde de etkisi olduğu için enerji kaynağı olarak yağ tüketmekten artar.

Öte yandan, Ramazan ayında egzersiz yapmak, bazı şeyler ve önlemler dikkate alınarak güvenli ve mümkündür ve kahvaltıdan önceki akşam spor yapmak için vücuda enerji, ağırlık sağlayan iyi seçeneklerden biridir. Sonuçlara ulaşmak için kahvaltıdan önce egzersizlerin düşük seviyede yapıldığını ve sağlık risklerinden kaçınmanın ve kahvaltıdan önce egzersiz yapmanın en önemli faydaları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ağırlık kontrolü: Sağlıklı kiloyu korumak, kilo vermek veya kilo vermeyi sürdürmek – genel olarak ve özellikle Ramazan ayında – doğru bir diyetle birlikte düzenli fiziksel aktivite gerektirir, kilo kontrol etme yeteneğinin bazılarının olabileceği gibi fiziksel aktivite miktarına göre büyük ölçüde değiştiğini bilerek istenen sonuçları elde etmek veya sağlıklı bir kiloyu korumak için daha aktif olması gerekir, egzersizin kalori yakmakla yakından ilişkili olduğunu ve dolayısıyla egzersiz ne kadar yoğun olursa, yakılan kalori miktarı o kadar fazla olur, böylece kilo alma olasılığını azaltır veya kaybını sürdürme yeteneğini artırmak, bu da günlük ev işlerini arttırmak ve asansör kullanımının merdivenle değiştirilmesi gibi basit günlük yaşam aktivitelerini arttırmayı gerektirir.
 • Günlük aktiviteler yapma becerinizi geliştirin: Ramazan ayında herkes merdiven çıkmak, alışveriş yapmak ve çok daha fazlası gibi birçok günlük aktivite gerçekleştirir, ancak işsizlik bazılarını zayıflatabilir, ancak düzenli egzersiz – orta yaşta veya yaşlılarda – diğerlerine kıyasla bu eksikliği yaşama olasılığını azaltacaktır. hareketsiz insanlar.
 • Belirli hastalıkların riskini azaltmak: Düzenli egzersiz, yüksek tansiyon, tip 2 diyabet, belirli kanser türleri, artrit ve felç gelişme riskini azaltır ve ayrıca yararlı kolesterol seviyelerini artırarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltır.
 • Enerji seviyelerini iyileştirin: Egzersiz, dokulara oksijen ve besin sağlanmasına yardımcı olduğu için kas gücünü geliştirir ve dayanıklılığı artırır ve kalp ve kan damarlarının daha verimli çalışmasına yardımcı olur, bu da birey için daha fazla enerji tedarikini olumlu yönde etkiler. Ramazan ayında egzersiz yapmanın faydalarını yansıtan çeşitli günlük görevleri Ramazan ayında gerçekleştirmelisiniz.
 • Daha iyi uyuyun: Egzersizlere bağlılık, daha hızlı ve daha derin uykuya dalmanıza yardımcı olur; Egzersiz yatma vaktine yakın olmadığı sürece bu Ramazan ayında egzersiz yapmanın faydalarını açıklıyor.

Ayrıca izle:

Ramazan ayında egzersiz yapmanıza yardımcı olacak ipuçları

Ramazan ayında egzersiz yapmanın faydalarını tartıştıktan sonra, bu kutsal ayda egzersize yardımcı olacak adımları belirtmekte fayda var, çünkü yemeklerden her şeyi sağlayan sağlıklı bir diyetin yanı sıra pratik yaparken genel sağlığı iyileştirmek ve zihin sağlığını geliştirmek önemlidir. sağlıklı enerji ve egzersizden maksimum fayda sağlamak için gerekli gruplar buna rağmen birçok kişi egzersiz yapmayı zor buluyor, çünkü bu uzun vadeli devamlılık sağlayan güçlü bir kararlılık gerektiriyor ve aşağıdaki adımlar Ramazan ayında spora yardımcı oluyor:

 • doktor konsültasyonu: Erken kontroller belirli koşulları ortaya çıkarabileceğinden, egzersiz yapmadan önce – özellikle Ramazan ayında – bir doktor gözetiminde tıbbi muayene yaptırmak en iyisidir. Spor yaparken yaralanmaya maruz kalma olasılığını artıran ve aynı zamanda bireyin sağlık durumu ile orantılı ve dolayısıyla gelişmiş atletik performans ile orantılı net bir egzersiz planının oluşturulmasına katkıda bulunan sağlık sorunları veya koşullar.
 • Gerçekçi hedefler içeren bir plan oluşturun: Ulaşılabilir hedeflere sahip net bir plan geliştirmek, Ramazan ayı boyunca egzersizlerin düzenliliğini artırmak, kolay adımlarla başlamak ve daha sonra spor performansındaki gelişmeye göre kademeli olarak arttırmak, istenen hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmak, bağlılıklarını garanti eden bir motivasyon aracı.
 • Yeni bir sağlıklı alışkanlık olarak benimseyin: Egzersizi – sağlıklı bir davranış olarak – Ramazan’ın günlük rutinine dahil etmek, uzun vadede uygulayarak bağlılığınızı ve düzeninizi artırmanız için bir fırsattır ve böylece işten sonra günlük olarak uygulayarak – örneğin – onu bir Ramazan ayında vazgeçilmez bir alışkanlık ve dolayısıyla faydalardan yararlanmak ve egzersiz yapmak için daha büyük bir fırsat.
 • Egzersiz yaparken eğlence: İç mekanda, bir grup insanla veya kişisel bir antrenör yardımıyla spor yapmaya yardımcı olur ve egzersiz sırasında eğlence katan ve buna bağlı kalmaya yardımcı olan motivasyon yardımcıları, her birinde zaman içindeki ilerlemeyi kaydetme ve izleme, bir yöntem. Bu, bireyin coşkusunu artıracak ve atletik performansını artıracaktır.

Ramazan ayında spor yapmak güvenli midir?

Egzersizi daha güvenli ve faydalı kılan bazı faktörleri göz önünde bulundurarak sağlığı ve vücut kompozisyonunu iyileştirmek için oruç sırasında egzersiz yapmak güvenlidir ve bu faktörlerden en önemlileri şunlardır:

 • Kahvaltıdan sonra yenen yiyecek türü: İyi miktarda karbonhidrat yemek en iyisidir çünkü bunlar proteinlere, temel yağlara ve diğer birçok çeşitli gıdaya ek olarak bir enerji kaynağıdır ve dehidrasyona maruz kalmamak için su ve diğer sıvıların tüketimini aşmamalısınız.
 • Egzersiz türü ve süresi: Egzersiz yapmak için en iyi zaman, vücudun günlük ritmini korumak ve rahatsızlıktan kaçınmak için sabahın erken saatleridir ve kardiyo egzersizleri veya ağırlık kaldırma gibi açlık dönemlerinde yorucu egzersizlerden kaçınmak tercih edilir, çünkü bunların tümü enerji rezervlerine bağlıdır. vücut ve oruç tutulması durumunda bu süre boyunca beslenme eksikliğinden dolayı daha azdır, aralıklı yüksek yoğunluklu egzersiz veya koşu oruç sırasında yapılabilir, böylece egzersizler oruç tipine ve süresine göre programlanır.

Ayrıca izle:

Oruçluyken egzersiz yapmanın riskleri

Oruçluyken egzersiz yapmanın sağladığı birçok faydaya rağmen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı olumsuz etkiler olasıdır:

 • Zayıf performans: Oruç tutmak, özellikle yüksek vasıflı kişilerde vücudun aerobik egzersiz yapma etkinliğini ve yeteneğini azaltabilir.
 • Bozulmuş kas büyümesi: Oruçluyken egzersiz yapanların, her zamanki gibi yemekleriyle egzersiz yapanlara göre daha az kas kütlesine sahip olduğu söyleniyor.
 • Baş dönmesi: Birlikte egzersiz yapmak ve oruç tutmak tansiyonunuzu düşürür ve bu da baş dönmesine neden olur.
 • Düşük kan şekeri: Egzersiz kan şekerinizi tüketir ve çok düşmesine neden olarak bayılmaya neden olabilir.

Ramazanda egzersiz türleri

Beslenme uzmanı Christopher Schuff şöyle diyor: Oruç sırasında egzersizi daha etkili kılmak için üç husus vardır ve bu vücuda enerji sağlamadan önce, bu esnada veya sonra egzersiz yapmanıza bağlıdır ve ayrıca kişinin tercihine, yeteneğine ve beslenmesine bağlıdır. Egzersiz türüne ek olarak, bunun detayları aşağıdaki gibidir:

Kahvaltıdan önce

Kahvaltıdan önce egzersiz yapmak, vücuda enerji sağlamak için vücudun egzersizden sonra belirli zamanlarda yemek yemesi gerektiğinden tavsiye edilmeyen zamanlardan biridir, ancak kişi bu saatte egzersiz yapmak istiyorsa, en iyisi düşük yoğunlukta egzersiz yapmaktır. 20 ila 30 dakika arası bir süre için Yapılabilecek egzersizler şunlardır:

 • Yürüme: Camiye araba ile gitmek yerine, vücudun aktivitesini ve hareketini artırmak için yürüyebilirsiniz.
 • Esneme egzersizleri: Spor yapmaya alışkın olmayan kişiler için bunu yapmanız önerilir.

kahvaltıdan sonra

Glikozu glikojene dönüştürmek için gıdalardan enerji gerektiren egzersiz türleri olduğundan, kuvvet egzersizleri yemekten sonra uygulanabilir ve bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı kas kütlesi ve gücü oluşturmak veya korumak için bu egzersizleri uygulamak için en iyi zamanlardan biridir. :

 • Kas büyümesini teşvik etmek için yeterli kalori tüketme ihtiyacı.
 • Düşük protein alımı, oruç tutma sırasında olan kas yapımını zorlaştırır.

Ramazan ayı boyunca özellikle son günlerde kas kütlesinin bir miktar azalması normaldir ancak çok ağır ağırlıklardan kaçınmaya ve uygun ağırlıkları seçmeye dikkat etmelisiniz ve tekrardan önce ağırlıklarla başlamak mümkündür. Aerobik egzersizin aşırı yüksek kalori alımını azalttığı ve bu da kas kütlesini kaybetme riskini artırdığı unutulmamalıdır.

Şafak öncesi yemekten sonra

Egzersiz yapmak için en iyi zamanlar yemeklerden sonradır, çünkü bir kişinin düşük yoğunluklu aerobik aktivitelere başlaması için şafak öncesi bir öğün yedikten sonra en iyisi aerobik egzersizler gerekli olabilir ve bunları 20 dakika boyunca yapması önerilir. ve bu alıştırmalar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kollar hareket ederken alçak atlama: Bu, yanlara kaldırılmış kollar, sonra sağ ayak ve başın üzerine kaldırılmış kollar ile ayakta durarak yapılır ve bu hareket boyunca ağırlık sağ ayak üzerinde tutulur.
 • Alternatif olarak ayakları geriye doğru bükmek: Eller, sağ ayağı soldan vücudun arkasına bükerek, ardından sol ayağı da sola doğru iterek, sonra sola dönme yönünü değiştirerek savunma pozisyonuna yerleştirilir.
 • Çömelme egzersizi: Bu, kollar yanlarda olacak şekilde ayakları birbirinden ayırarak, daha sonra vücudu oturmaya benzer bir pozisyonda dizler ayrı olacak şekilde yere indirerek yapılır.

Ayrıca izle:

Oruç sırasında egzersiz yapmama vakaları

Oruç döneminde sağlıklı kalmak için uygun vitamin, mineral ve besinleri almak çok önemlidir, ancak vücuttaki bu besinlerin azaltılması, yetersizliğin yanı sıra bazı sağlık sorunları, dehidrasyon, yorgunluk ve baş dönmesi riskini artırır. Soğuk havaları tolere etmek için, Bu faktörlerden bazıları egzersizle artabilir ve kişi belirli sağlık sorunlarından veya aşağıdaki kategorilerden muzdaripse egzersiz yapmadan önce bir uzmana danışılması tercih edilir:

 • Şeker hastaları: Harvard Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve beslenme alanında yardımcı doçent olan Eric Reem, öğün atlamanın veya kalori kesmenin belirli koşullar için risk oluşturduğunu söylüyor.
 • Düzenli tedavi gerektiren hastalıklar: Kalp hastaları ve hipertansif hastalar gibi, bu kişilerde sodyum, potasyum ve diğer mineral seviyelerinde bir dengesizlik olabilir.
 • Metabolik sendrom: Columbia Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Priya Khurana, bu sendroma sahip insanlar hızlı ve uzun süre egzersiz yapamaz diyor: Vücudunuz içerdiği kalori ve enerjiyi tüketir ve bu da sonuçta metabolizmanızı yavaşlatır. Kas Biyokimyası ve Metabolizması.
 • Hamile ve emziren kadınlar: Hamile ve emziren kadınlar oruç tutarken egzersiz yapmaktan kaçınmalıdır.

Ayrıca izle:

Sonuç olarak bu yazıda sorulan sorunun cevabı nedir? Ramazanda kahvaltı öncesi sporun faydaları nelerdir?Tartışmada ayrıca Ramazan ayında egzersiz yapmanın tehlikeleri, Ramazan ayında egzersizden kaçınılması gereken durumlar ve Ramazan ayında egzersiz yapmak için uyulması gereken tavsiyeler yer aldı.

Referanslar

 1. news24.com, 4/4/2021

 2. cdc.gov, 4/4/2021

 3. mayoclinic.org, 4/4/2021

 4. healthline.com, 4/4/2021

 5. clevelandclinicabudhabi.ae, 4/4/2021

 6. islamicity.org, 4/4/2021

 7. prospectmedical.com ,, 4/4/2021

 8. medicalnewstoday.com ,, 4/4/2021

 9. healthline.com, 4/4/2021

 10. totalwellbeingluton.org, 4/4/2021

 11. bodybuilding.com, 4/4/2021

 12. healthline.com, 4/4/2021

 13. health.harvard.edu, 4/4/2021

السابق
تحضير درس اللف والنشر للسنة الثانية ثانوي
التالي
تحضير نص في أرض الجن للسنة الثانية ثانوي

اترك تعليقاً

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.